HLC | DORADZTWO BIZNESOWE MARKETINGOWE I PRAWNE | Prawnik w firmie – czy jest potrzebny i jak weryfikować jego pracę?
21763
post-template-default,single,single-post,postid-21763,single-format-standard,ajax_updown_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-4.6,wpb-js-composer js-comp-ver-6.1,vc_responsive

Prawnik w firmie – czy jest potrzebny i jak weryfikować jego pracę?

Prawnik w firmie – czy jest potrzebny i jak weryfikować jego pracę?

W dzisiejszych czasach tempo podejmowania decyzji znacząco wzrosło. Można powiedzieć, że w biznesie liczy się każda sekunda. Ale czy warto podejmować szybkie i niejednokrotnie pochopne decyzje? Czy może lepiej podejść do sprawy z dystansem?

Z drugiej strony czasem spokojna i wnikliwa analiza sytuacji nie pozwala nam dostrzec wszystkich zagrożeń.

 

W takich okolicznościach rodzi się pytanie, czy w firmie potrzebny jest prawnik?

 

Na to pytanie bez wahania można odpowiedzieć TAK. Argumenty można mnożyć. Tytułem przykładu, dobry prawnik może wskazać na zagrożenia związane z umowami długoterminowymi, a w szczególności z możliwości lub brakiem możliwości zmiany warunków umowy w przypadku wzrostu kosztów usługi. Umowy zakupowe niejednokrotnie kryją koszty dodatkowe związane z zamówieniami lub zawoalowaną karę umowną.

Szczególną uwagę należy także zwrócić na tajemnicę przedsiębiorstwa i umowy o zachowaniu poufności. Tego rodzaju umowy, po pierwsze, powinny być zawierane, a po drugie – powinny być egzekwowalne. Oznacza to, że umowy powinny zawierać takie postanowienia, które można w łatwy sposób egzekwować. Powinny również przewidywać zakres tajemnicy, jak również mieć na względzie rozwój przedsiębiorstwa – i w ten sposób zapobiec sytuacji jej ujawnienia.

Prawnik uporządkuje również w firmie wszystkie kwestie związane z zatrudnieniem i dyscypliną pracy. Pomoże zabezpieczyć interesy pracodawcy. Zwróci uwagę i przygotuje firmę na wymogi administracyjne, które niejednokrotnie są ukryte w gąszczu  ustaw,  uchwalanych w zawrotnym tempie.

 

Jeśli już decydujemy się na zatrudnienie prawnika firmie, to jak możemy zweryfikować jego umiejętności?

 

Doświadczenie to nie wszystko. Dobry prawnik to nie tylko ukończona dobra uczelnia, aplikacja i przebyte kursy i szkolenia. Dobry prawnik to przede wszystkim osoba posiadająca wysokie umiejętności interpersonalne oraz myślenia syntetycznego i przyczynowo-skutkowego. Odpowiednia analiza sytuacji i umiejętność przewidywania następstw pozwoli bowiem dobremu prawnikowi osiągać lepsze rezultaty w jego pracy zawodowej, a Twojej firmie zapewni poczucie bezpieczeństwa.

 

Masz wątpliwości lub chcesz dowiedzieć się więcej – skorzystaj z porad naszych ekspertów. Wypełnij formularz kontaktowy a nasz doradca skontaktuje się z Państwem.  Przeprowadzimy proces rekrutacji i pomożemy w doborze odpowiedniego prawnika do Twojej firmy.  

ZESPÓŁ HLC

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.